reklama
cz / EN / esp

Eurogames 2015: proč se hry nepovedly?

Stockholm hostil na začátku srpna gay sportovní událost roku. Moc se nevydařila. Podívejte se na hlavní důvody.

reklama

Eurogames jsou sportovní hry pro všechny LGBTQ sportovce, které se letos konaly ve Švédsku v termínu 5. - 9. srpna. Organizátoři slibovali účast 5.000 sportovců a 250.000 návštěvníků, kteří jim mají fandit. Na vlastní kůži jako účastníci volejbalových utkání jsme hry zažili. A ve Stockholmu se hezké volejbalové hry nepovedlo uspořádat. Pojďme ale od začátku.

foto: čeští zástupci se řadí do průvodu při zahajovacím ceremoniálu

Ve středu 5. srpna se na hlavním stockholmském náměstí konalo slavnostní zahájení. Počasí přálo, průvod sportovců procházel davy přihlížejících, panovala všeobecně optimistická nálada. I registrace sportovců v budově Opery proběhla bez zádrhelů, dostali jsme průkazku, gaymapu a kondomy  :)

 

Po přivítání sportovců se na zahajovacím ceremoniálu střídali zástupci města, sportovních organizací a i někteří vrcholoví švédští sportovci. Celkem nuda, ale řeknete si, ty proslovy musí zaznít, největší potlesk vyvolala zmínka o diskriminaci ruských LGBTQ obyvatel. O zábavu se postarala skupina travesti umělkyň – myslím, že ty naše se mají čemu učit, skvěla show, dokonalé kostýmy, i doprovodní sexy tanečníci ve Stockholmu byli, doplněná vystoupeními švédských zpěvaček. Program končil brzo, v deset večer. Odcházeli jsme tak nějak neukojení, spousta sportovců odešla již po úvodní promenádě. A to, jak všichni juchali na „Lady GaGu“ a „Loreen“ jasně prokázalo, že se lidi přišli a chtěli bavit. Stačil by DJ, který by hrál do půlnoci klasické disko/pop odrhovačky, lidi by zůstali.

foto: švédská travesti umělkyně

Ale nepřišli jsme jen za zábavou. Hlavní je sport, v našem případě volejbal. Vstáváme brzo, na kurtu máme být v 10, cesta vlakem z centra města nám může vše zkomplikovat. Vše probíhá v pořádku, na místě jsme před desátou. Ale už po cestě ke sportovišti (největší výstavní hale ve Stockholmu) dostáváme SMS: „Turnaj zrušen, jdeme se koupat“. Joke, říkáte si. Cestou ale potkáváme stále víc sportovců, některé znáte, měli by hrát s vámi ve skupině…??  A konečně náš tým, kompletně oblečený v nesportovním, na odchodu. Co se děje??

foto: takto nevypadají kurty pro volejbal

Hala nebyla připravena na volejbalový turnaj evropské úrovně! Švédští organizátoři doprostřed výstavní haly postavili šest kurtů. Na tom by nebylo nic zvláštního…ale není kurt jako kurt. Tady chyběly střední čáry, anténky na sítích, které byly navíc prověšené. Navíc mezi kurty nebyly nataženy žádné zábrany, míče by lítaly ze strany na stranu. A poslední kapitolou byl povrch. Tady již šlo o zdraví sportovců. Na tvrdý beton položili silnější lino, ale to se dává na parkety! Sportovci volejbalová utkání bojkotovali. Zůstalo pár týmů, kteří, když už přišli, tak si chvíli zapinkali.

foto: "kvalitní povrch", na kterém se leda zraníte

Jak se člověk, který se půl roku na hry připravuje, cítí? V první chvíli nevěříte, nerozumíte. Jsme ve Švédsku? Nebo v nějaké rozvojové zemi, že se musíte sprchovat v unimobuňce? Organizátoři ujišťují, najdeme jiné prostory… Ale na zkaženém pocitu se až do konce her nic nezmění. Hořká pachuť se vám vrací pořád a pořád a nezměnil to ani omluvný dopis Jakoba Janssona, hlavního organizátora her. I když náhradní prostory tvoří obyčejné tělocvičny, organizátoři ani nepřijdou, aby pomohli. Navíc hracího pavouka sestavili němečtí hráči ve vlastním volném čase, aby se alespoň nějak hrálo.  Vzhledem k nedostatku času se v základní skupině hraje na dva sety, každý z nich maximálně 9 minut. Normální hrací doba na set se pohybuje kolem 20 minut. A takto bychom mohli ještě pokračovat.

foto: zázemí pro sportovce. Teče pouze studená voda!

Řeknete si, prostě špatná hala. No a? Přece se sportovalo ve 30 kategoriích! Ale ani ostatní sporty nebyly bez problémů. Triatlon organizátoři zrušili úplně – bezpečnostní a zdravotní důvody, plavání – příliš mnoho účastníků, kteří byli omezeni na startu podle věku nebo plavali dva v jedné dráze. Ano, startovné se organizátorům hodilo, každý zaplatil od 70 do 100 eur. Ale aby byly poskytnuty adekvátní sportoviště, i s menším počtem účastníků, na to už organizátorům 3 roky nestačily. A takovou tou pomyslnou třešinkou na trpkém dortu byla absence jakéhokoli občerstvení v průběhu sportování. Zaplatíte 100 eur a nedostanete ani vodu s bagetou. Na jakémkoli evropském volejbalovém turnaji, za který zaplatíte 40 eur, dostanete snídani, svačinu i oběd. Pití je samozřejmostí… Nakonec se utkání odehrála, český tým si ve skupině C odnesl krásnou bramborovou medaili a mohl se tak začít těšit na bezproblémovou německou ligu v Berlíně a Mnichově.

 

Na druhou stranu spousta sportovců si hry pochvalovalo. Synchronizované plavání, atletika, golf, téměř vše bylo v pořádku. A Stockholm je opravdu krásné město! :) Takže jsme mohli příjemně strávit čas. Za návštěvu určitě stojí muzeum Vasa s kompletně renovovanou lodí ze 17. století.

foto: na romantické procházky je Stockholm jako dělaný

Sdružování a potkávání sportovců patří k základním prvkům, které tvoří takové evropské hry. Se spoustou protihráčů se znáte, chcete se s nimi pobavit, podělit se o zážitky. K tomu by se hodil nějaký meeting point, v lepším případě eurogames village. A ve Stockholmu opět chybí jednoduché řešení v podobě nějakého stánku na hlavním náměstí, kde probíhal zahajovací ceremoniál… Stánek, DJ, chill out hudba… prostě místo, kde byste byli mezi svými známými, mohli byste si tam dát sraz, pokecat a potom společně vyrazit někam ven. Organizátoři raději nabízí páteční a sobotní party, za které zaplatíte dalších 30 eur. Ano, byli prý skvělé, ale vám se už nechtějí utrácet další peníze. Raději si sami najdeme vlastní zábavu, ať už na lodi, kde probíhá gay party nebo na říčním mole, které je taky díky duhovým vlajkám gay friendly.

foto: náměstí Kungsträdgården při zahájení, v další dny tu žádný stánek Eurogames nebyl

Všeobecně vzato byly Eurogames 2015 ve Stockholmu velkým fiaskem. Vznikly skupiny na facebooku, které sdílely svoje zážitky, fotografie, triatlonisti zvažují i žalobu. Byla vyzvána organizace EGLSF ( European Gay& Lesbian Sport Federation), která je zodpovědná za hry, aby jasně stanovila pravidla pro všechna sportoviště a aby je hlavně kontrolovala již před zahájením her. A jak dopadli čeští zástupci? Naši sportovci si odnesli několik medailí, například Roman Vítek získal bronz v běhu na 3.000 metrů překážek.

 

Příští rok se konají Eurogames v Helsinkách. Ještě je brzo na to říct, zda český tým pojede nebo ne. Organizátoři asi vše připraví na jedničku, protože budou pod značným tlakem. Ale napravit poškozenou reputaci Eurogames nebude tak snadné. Asi si počkáme na gay evropské hry na německé půdě…

redakce / 20.08.2015
Související
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4girl.com
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag