reklama
cz / EN / esp

V listopadu si knír neholte! Movember je tady

Podpořte boj proti rakovině a neřešte, že vypadáte jako úchyl. Kdo všechno se do akce Movember zapojil?

reklama

Od roku 2008 patří listopad v České republice a v dalších 20 zemích světa boji proti rakovině prostaty a varlat, boji za mužské zdraví. Hnutí Movember, do kterého se za dobu své existence zapojilo více než 4 miliony lidí, si klade za cíl trvale změnit tvář mužského zdraví.

 

Česká republika je jedinou zemí bývalého východního bloku, která se kampaně účastní. V roce 2013 se u nás do hnutí Movember zaregistrovalo 13.700 lidí, kteří vybrali úctyhodných 3,7 milionu korun, celkově pak tato částka ve všech 21 zemích přesáhla 2,3 miliardy korun. Tyto prostředky putují do nadačního fondu MUŽI PROTI RAKOVINĚ na boj proti rakovině prostaty a varlat.

 

Zaregistrovat se můžete na stránkách Movember jako Mo Bros nebo Mo Sistas, jako firma, kolektiv, třída, způsobů je spousta. A co se děje dál? Těm z nás, co rostou vousy, nastává 30denní pěstování knírku. Jak Vám knír poroste, budete na sebe upozorňovat a tak propagovat akci Movember. Příspěvky na boj proti rakovině prostaty můžete posílat rovnou nebo zkuste zábavnější formu, třeba vydražte svůj portrét. Pokud nevíte, jaký styl knírku by Vám slušel, nechte se inspirovat těmito typy.

 

Světové hnutí Movember se v České republice skvěle zavedlo. Každý rok se počet lidí registrovaných do kampaně, stejně jako vybraná suma finančních prostředků zdvojnásobuje. „Nejvíc mě těší, že muži konečně začínají mluvit o svém zdraví, chodí na preventivní prohlídky a tím snižují riziko nekontrolovatelného vývoje onemocnění. Movember zachraňuje životy,“ řekl iniciátor hnutí Movember u nás, Marek Rejman. „Bohužel, počet mužů, u kterých je rakovina prostaty, či varlat každoročně diagnostikována, neklesá. Naopak. Proto je strašně důležitá prevence,“ varuje Rejman.

 

„Kníra mám!“ zpívají Pokondři


Ambasadoři hnutí Movember, Roman Ondráček a Miloš Pokorný, nazpívali píseň „Kníra mám!“, která muže vtipně upozorňuje nejen na nutnost prevence, ale hlavně na nutnost pravidelné péče o své zdraví.

 

V klipu, který se točil v ateliérech Barrandov, si „zahrálo“ 49 významných mužů naší kulturní a sportovní scény. Nechyběli např. Dan Bárta, Michal Viewegh, Jiří Bartoška, Jan Kanyza, Antonín Panenka, Jan Saudek, Jiří Hrdina, Michal Dvořák nebo Petr Čtvrtníček. Svou roli v klipu zahrál a hnutí Movember tak podpořil i Karel Gott. Sestavu doplnila olympijská vítězka ve snowboardcrossu Eva Samková, která tak symbolicky vyjádřila podporu žen snaze mužů bojovat za své zdraví.

 

Odkud se „Movember“ vzal?


Anglické slangové slovo Mo pro moustache/knír a November, což je anglické slovo pro listopad, se každý rok spojují v charitativním projektu Movember.

Movember vyzývá muže k tomu, aby změnili pomocí kníru svůj vzhled a tím celkově tvář mužského zdraví. Pravidla jsou jednoduchá: začni 1. Movembera/listopadu s čistě oholenou tváří a nech si po dobu jednoho měsíce růst knír. Knír se stává stuhou mužského zdraví, prostředkem, kterým se získává povědomí a fondy pro ovlivňování mužského zdraví.

Nápad založit Movember vznikl v roce 2003 u piva v Melbourne v Austrálii. Plán to byl jednoduchý  - vrátit zpět na scénu knír, spíš jako žert a přitom udělat něco pro mužské zdraví. V roce 2003 se nevybraly žádné peníze, ale chlapi, kteří stáli za Mo, zjistili, jak ohromný potenciál má knír k tomu, aby vyprovokoval rozhovor o mužském zdraví. Inspirováni ženami, které je obklopovaly a které již učinily mnoho pro boj s rakovinou prsu, se Mo Bros rozhodli vytvořit globální hnutí za mužské zdraví.

V roce 2004 se kampaň vyvinula a zaměřila na zvýšení povědomí a prostředků na boj s rakovinou, která nejvíce postihuje muže – rakovinu prostaty. 432 Mo Bros se tehdy přidalo k hnutí a vybrali $55,000 pro Prostate Cancer Foundation of Australia – což reprezentovalo jediný největší příspěvek v celku, který kdy obdrželi.

Úspěch Movemberu může být přímo přisouzen více než 4 miliónům Mo Bros a Mo Sistas, kteří podporují hnutí od roku 2003.

 

Rakovinou prostaty onemocní v České republice každoročně více jak 6500 mužů. Přes 1800 zemře. Trend je stále horší. Pro srovnání v roce 2010 onemocnělo „pouze“ 5500 mužů.

Nadační fond MUŽI PROTI RAKOVINĚ je partnerem hnutí Movember v České republice, více informací najdete zde www.muziprotirakovine.cz

redakce ve spolupráci s MDA PRODUCTIONS s.r.o. / 01.11.2014
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4girl.com
Pepe 03.11.2014
Jeste jste zapomeli napsat, ze kazdy ma moznost umistit svoje foto s knirem na web Movemberu,tak se vlastne ty penize sbiraji. Lidi muzou foto, ktere se jim libi, financne obdarovat, cimz vlastne i soutezi neoriginalnejsi knir. Panize samozrejme nejdou dotycnemu, ale na nadaci.
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag