reklama
cz / EN / esp

Rozhovor: v Rusku většina rodičů neví o svých dětech, že jsou gay

Zeptali jsme se Romana, jak se mu žije jako gayovi v Moskvě. Je to opravdu tak zlé, jak nám média předkládají?

reklama

O situaci gayů v Rusku jste jistě četli spoustu článků. Platí zde přísná pravidla, která mají chránit mládež před propagací homosexuality, ale převažuje názor, že se jedná jen o nástroj na omezování práv gayů, zejména na to, aby se mohli svobodně scházet a pořád gay pride. Této problematice se věnovala i naše pražská pride.

Roman (37) je Rus, žije v Moskvě se svým přítelem a prozradil nám pár detailů ze života gayů v Rusku. Je to opravdu tak špatné? A proč uvažuje se svým přítelem o odchodu do Prahy?

 

Jak vůbec tvoje rodina vnímá, že máš přítele?

Většina rodičů v Rusku nemá vůbec ponětí o homosexuální orientaci svých dětí. A je to tak i v případě té mojí. Prostě jim to říct nepotřebuju, mám svůj vlastní život. Se svým současným přítelem žiju 3 roky, s tím bývalým to bylo 5,5.

 

Máš přítele, se kterým žiješ několik let. Jak se vám jako gay páru v Moskvě žije?

Moskva je kosmopolitní město, je pravda, že nesmíš moc vyčnívat, ale gay život je tu hodně barevný. Platí to pro Moskvu a Petrohrad. Jsou to velká města, Moskva má 11 milionů a Petrohrad 5 milionů obyvatel, takže se tu lehce ztratíš. Máme práci, chodíme spolu nakupovat, a protože nevyčníváme, nikdo si nás moc nevšímá. Ale v menších městech je to jiné, tam raději chodí lesby a gayové dohromady, aby nevypadali podezřele. Hodně cestujeme do Evropy, tam je to bez problémů.

foto: Romanův přítel, se kterým žije 3 roky

To velká města umožňují. A jak se vlastně gayové seznamují?

Máme přístup na všechny mezinárodní gay internetové seznamky, na které si jen vzpomeneš,  například gaydar, planetromeo, manhunt, qguys. Máme taky i jejich ruské verze, jako mamba, badoo nebo gayly. A taky můžeme používat aplikace, asi nemusím představovat grindr, scruff, hornet, bender atd.

 

To jsou online media, ale jak se potkáváte v reálu?

Gay scéna v Moskvě není taková, jaká byla. Na to, kolik tu žije obyvatel, je scéna relativně malá. Máme čtyři velké kluby, které jsou hodně populární, šest menších barů a čtyři sauny. Když se chceš jít bavit, tak se rozhodně nenudíš.

foto: Roman rád cestuje; Torre Agbar v Barceloně

Ovlivnil tě zákon na ochranu mládeže, který zakazuje projevy homosexuality?

Mě osobně ne, nejsem příznivcem gay prides ani jiných okázalostí. Raději se jdu bavit s přáteli do baru nebo na party, je to příjemnější. Ale někteří moji kamarádi se rádi ukazují, teď nemůžou a nejsou z toho moc nadšení.

 

Jaké máš plány do budoucna?

S přítelem uvažujeme, že se z Moskvy odstěhujeme. Ale ne z důvodu, že by se nám tu jako gayům špatně žilo, jen je Moskva hodně drahé město.  Jako dítě jsem žil pět let v Maďarsku a Evropu miluju. Třeba se již brzo potkáme v Praze!

redakce / 09.09.2014
Související
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4girl.com
Martin 17.09.2014
To co ten Roman říká, není vůbec pravda. Dokonce na youtube můžete vidět, jak nějaký blbec jménem Tecak, chodí do bytů gayů, který obývají gayové a dělá jim nechutnosti a nikdo ho nikdy neobvinil a nikdo to nechce ukončit. Gayové jsou v Rusku skoro pronádledovány bandou debilů. Je jim jedno, jestli jste na veřejnosti a nebo u sebe doma...... Někeří lidi v Moskvě ho mají za celebritu. https://www.youtube.com/watch?v=7NDOBTf5m1k
Kalimero 15.09.2014
Ani na Slovensku sa nie je situácia omnoho lepšia. Konzervatívne KDH vytvorilo v spoločnosti k danej téme veľmi nepriaznivú klímu.Len si spomeňte na ich slávneho psychiatra, ktorý chcel homosexulitu liečiť!!! A to ešte stále ordinuje:
Matt 15.09.2014
Jsem se narodil v Moskve. A všechno co řika Roman je pravda, ale falešna. Faleš je tam všude, stejne jako agresije a homofobie. Ano, jsou tam bary a kluby, ale do tech baru chodi čim dal tim min lidi. Gayove se boji. Nikdo nemůže se promluvit na veřejnosti že je gay - přijdeš o práce a budeš mit pořad nadavky. Ten članek važne k ničemu. Ja sam nechodim na praidy a neřvu na každem kroku že jsem gay, ale stejnak tam cítíš blbea v ohrožene. Mužu jen říct - za 2tydni nepoznate jak se vede gayem ve Moskve a veřte že není tam pohádka a penizy ješte není všechno
Yegor 14.09.2014
Nejen v Rusku ty chytráku.
Saša 14.09.2014
Amen. Děkuji za tento rozhovor. Po třech týdnech na Krymu mám naprosto stejný pocit a názor co byl opsaný v rozhovoru. Gayové se tu nemají tak zle. Jak bylo řečeno - pokud se neprojevují, nikdo je neřeší a tak by to podle mě mělo být.
Milan 14.09.2014
kdyz mas dobrou anglictinu
prijed do Holanska,kdyz mas dobrou nemcinu tak Berlin bohuzel s Anglictinou se moc daleko nedostanes v Berline.Ja bydlim v Amsterdamu a v Berline je to bez problemu.
Samozrejme zalezi natom jaky zpusob zivota mas.Samozrejme problemy muze i v techto mestech muzes myt
Nguyen 14.09.2014
Jen si zůstaňte tam kde jste je tu už tolik přistěhovalců a berou našim lidem práci.
Milan 14.09.2014
kdyz mas dobrou anglictinu
prijed do Holanska,kdyz mas dobrou nemcinu tak Berlin bohuzel s Anglictinou se moc daleko nedostanes v Berline.Ja bydlim v Amsterdamu a v Berline je to bez problemu.
Samozrejme zalezi natom jaky zpusob zivota mas.Samozrejme problemy muze i v techto mestech muzes myt
Milan 14.09.2014
to tomu idiotovy nepatrilo
palcino 14.09.2014
Uchádzal si sa niekedy o miesto, na ktoré ťa nezobrali a zobrali naňho cudzinca? pýtal si sa, prečo bol on na to miesto lepší? V ČR (a je to aj tu na Slovensku) máte ten problém, že niektoré profesie štát nedokáže obsadiť vlastnými občanmi a preto sú radi, ak na tie miesta prídu ľudia z iných štátov. A ako to tu je už napísané: Prácu môžeš ukradnúť len človeku, ktorý si ju nevykonáva tak dobre, aby zamestnávateľovi na ňom záležalo.
PP 14.09.2014
Ne každý je totiž ochotný dělat za minimální mzdu, která mu umožní žít v místnosti s cizími lidmi a z "ruky do úst".
Nguyen 14.09.2014
Jen si zůstaňte tam kde jste je tu už tolik přistěhovalců a berou našim lidem práci.
nguyen+ 14.09.2014
Tu práci berou těm neschopným, líným a zakomplexovaným zlatým českým ručičkám, které všechno odfláknou, ošidí a kvalita je pro ně jen báchorka pro naivky.
Saša 14.09.2014
Reakce naprosto věcná. Nestěžujte si furt ;)
Kili 14.09.2014
Díky, že jste zbořili nějaké mýty o Rusku. LIKE
Radek 14.09.2014
Zbořili mýty o životě LGBT lidí v Ruských velkoměstech, ale mimo velká města to mýty nejsou, bohužel ... Zkus si žít v nějakém maloměstě min. 200 km např. od Moskvy ... nedoporučuji !!! :-//
Yegor 14.09.2014
Radek: No ale to je tak nějak všude. V ČR to na maloměstech či vesnicích taky není žádný šlágr.
Marek Zlý 14.09.2014
a v čem je zbořili? nechápu... v podstatě jsou tyto informace v rozhovoru úplně o ničem. Jako když já si napíšu o tom, že jsem byl v Chorvatsku
BP 14.09.2014
Rozprávky..., asi tak by som zhodnotil jeho zhodnotenie, ktoré vôbec neodzrkadľuje realitu, ktorá je ďaleko drsnejšia, agresívnejšia, najmä preto, ak sa niekto nepohybuje medzi mládežou dnešného Ruska, a "žije si svoj život", a zapadá do chceného obrazu, čo je svojim spôsobom správne, ale ide o vyčlenenie určitých parametrov svojho života, hlavne ak ide o život vo veľkomeste, to je sociálna deformácia.
ANNA 12.09.2014
Tak to hodne stesti v zivote a at vam to vijde
123 11.09.2014
mňau :))
PP 14.09.2014
Co jsem se dozvěděl z tohoto minirozhovoru? Vlastně jedno velké NIC. Bohužel
Petr 14.09.2014
Třeba to, že Romanův přítel je velký hezoun:-)
PP 14.09.2014
Nevšiml jsem si. Stejných a hezčích obrázků ti najdu na netu tisíce.
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag