reklama
cz / EN / esp

Dušan Chrástek: "Muži v podpatcích jsou divní."

Redakci Fresh Gay Magazínu obohacuje známý stylista Dušan Chrástek. Co si myslí o oblékání českých mužů? A která jeho fotka je jednou z 50 nejlepších na světě?

fotogalerie
reklama

Dnes vám v krátkém rozhovoru představíme našeho nového spolupracovníka, Dušana Chrástka. Dušan vás bude pravidelně informovat o módních trendech, bude rozebírat styl českých i zahraničních hvězd a možná jednoho z vás vybere do proměny. 

 

Ahoj Dušane, jak jsi se vlastně dostal ke stylingu?

 

Myslím si, že je to o souhře náhod a také štěstí. Moje kariera začala narůstat na intenzitě, když jsem začal oblékat taneční skupinu JAD COMPANY tanečníka Yemiho. To, že každé vystoupení jsem do posledního detailu promyslel a také jsem styling tanečníků promýšlel přímo k vytvořené choreografii, se odrazilo na výsledku. Jak klienti, tak také publikum reagovalo na styling velmi pozitivně a začali mě oslovovat další klienti a celebrity.

 

foto: Dušan Chrástek, autor Richard Barcal (Dos Amigos)
 

Ovlivnil tvůj zájem o módu i tvá studia?

Na základní třidě jsem chtěl byt veterinář, na konci základní školy mi šla chemie a matematika, tak sama od sebe, že nakonec to byl přirozený vývoj.) Já jsem vystudoval chemii, moc mě bavilo máchat zkumavkami.) Ale nakonec jsem zjistil, že móda je to, co chci dělat. Už od malička jsem k módě tíhnul, měl jsem naprosto jasno, jak chci jít oblečený do první třídy.) Je to dar od boha, který jsem začal rozvíjet a svou práci velmi miluju. Označil bych se za workoholika!:)

 

 

Máš nějaký vzor v oblékání?

Jako správný image maker musím mít absolutní přehled o trendech, ale také i o tom, kdo z nadějných módních návrhářů stoji za studium. Dokonce se mi již několikrát potvrdilo, že má intuice je správná. Podívej se na velké módní domy, které sahají po mladých módních nadějích. Předpovědi skvělé budoucnosti návrhářů Heidi Slimaneho nebo Raf Simonse se mi potvrdili do posledního puntíku. Ale moje první místo v módní branži již od svého začátku zaujímá TOM FORD. Absolutní perfekcionista, který do svých návrhů oblečení nebo kolekcí brýlí či parfémů bezostyšně vrací luxus let 50. až 60. Je to neskutečný vizionář, který se nebojí vracet na výsluní lesk "hollywoodských" večírků.

 

 

Co tě nejvíc inspiruje?

Má práce je vlastně propojena se stálým studiem dějin umění, historie mody. Ale také samozřejmě vycházejících módních talentů a také neustálým sledováním hudebních kanálů. Protože hudba, móda a film jsou vzájemně propojeny velmi silným poutem, ať už se to někomu libi nebo ne. Móda je všude kolem nás a ovlivňuje nás takřka na každém kroku. Dokonce jsem tak ovlivněn módou, že i když jdu po ulicích měst, vždy sleduji, co na sobě lidé nosí. Neubráním se tomu ani při jízdě metrem!:)

Ale je to naprosto normální, protože když jsem teď měl možnost strávit pár minut s věhlasným návrhářem bot JIMMY CHOO, první věc, které si všímá u lidí je, jaké mají na sobě boty, a když se mu líbí, tak je pochválí.))) A věř nebo ne, tak rad bych všechny chválil za krásný outfit, ale zatím se mi to podařilo jen ve STOCKHOLMU. Tam všichni chodí velmi vkusně oblečení. Tam jsem nemusel při chůzi ulicemi vůbec pracovat. To byla skvělá dovolena! :)

 

 foto: Dušan Chrástek, autor Richard Barcal (Dos Amigos)
 

A tvůj osobní život? Jak proběhl tvůj coming out?

 

Moje "uvědomění se" proběhlo docela pozdě, až ve 22 letech a měl jsem předtím 3 hetero vztahy se skvělými holkami.)))) Soukromí je odvozeno od slova soukromé, a proto bych nechtěl zacházet příliš do hloubky. Pro čtenáře bude zajímavé, že můj přítel je velmi aktivní sportovec, miluje módu jako já a chtěli bychom mít své vlastní děti!

 

 

Co si myslíš o české kultuře v oblékání? A u českých gayů?

 

Bohužel komunismus a okupace našimi ruskými bratry naši kulturu v oblékání velmi zpomalila, ale pořád věřím tomu, že nová generace dětí vše v módu a ve studiu jazyků zvládne tak, že za dalších dvacet let se tyto otázky už nebudou pokládat vůbec! Co mi většinou maminky říkají o svých malých ratolestech, které vypravují do školky, že děti už přesně ví, co si vezmou na sebe…. To je skvělý, mít vlastní pohled na módu!:)

 

 foto: Dušan Chrástek, autor František Ortman

 

Jsou muži lepšími klienty než ženy?

 

Bohužel trend mít vlastního stylistu se teprve v Česku rozvíjí. Ženy tvoří asi 80 procent mé klientely, zbytek jsou muži. Možná je to proto, že muži mají pocit, že oblečení není důležité. Ale tento rozšířený názor má rok od roku větší trhliny a počet klientů za poslední tři roky velmi narostlo! Také obchodníci začínají více reagovat na zájem nakupujících mužů v módních obchodech a rozšiřují sortiment, což je skvělý příslib, že muži budou čím dál lépe oblečení.

 

 

Líbí se ti muži v podpatcích?

 

Jako extravagance při moderaci, do videoklipu nebo na focení je to fajn. Na ulicích by mě to nebavilo. Žena je v podpatcích krásná. Muž by byl spíše divný!:)

V tomhle videu jsou podpatky podle Dušana v pořádku... 

 foto: Dušan Chrástek, autor Richard Barcal (Dos Amigos)

 

Měli by i chlapi používat make-up?

 

Proti make-upu nemám naprosto nic, když se používá ve filmech, videoklipech,při foceních, reklamách a všech vizuálních mediích. Na normální nošení mi přijde zbytečný! Je pravda, že pěstící kosmetika pro muže by měla být naprosto normálním jevem v každé mužské koupelně. Důležité mi přijde používat kvalitní holicí přípravky, sprchové gely a vůně. Make-up už je něco navíc, pro herce, modely a zpěváky. Na trh teď Sephora pouští dekorativní kosmetiku od Marca Jacobse a také své podnikáni o ni rozšiřuje Tom Ford. Ale myslím si, že to nebude žádný masivní trend pro muže. Zájem bude určitě spíše u mužů pohybujících se v módě a médiích. Je pravda, že bezbarvý pečující lesk od Toma Forda bude i v mé kosmetické tašce!:)

 

 

A jaké jsou tvoje plány na letošní rok?

 

Konec roku bude určitě hektický. Vyjde můj charitativní kalendář, který už slaví úspěchy ve Francii. Titulní fotka s koněm se dostala mezi 50 nejlepších fotografií z celého světa, kdy do soutěže bylo přihlášeno 13 tisíc fotografií. Pak mě čeká styling 5 videoklipů, jedna režie videoklipu, styling 6 bookletů CD, 3 velké přehlídky pro eventy firem a spoustu fashion story pro časopisy. Také 4 týdny dovolené v Americe, abych načerpal síly a uspěšně zvládnul pracovat zase cele jaro.

 

Děkujeme za rozhovor a těšíme se na naši spolupráci!

foto: Dušan Chrástek, autor Petr Kozlík, Kalendář 2014

redakce / 25.09.2013
Související
reklama

reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag