reklama
cz / EN / esp

Homosexuální RODINA? Kde všude ji najdeme?

Poslední dobou vidíme ve Francii, v některých státech USA či na Novém Zélandu boj o manželství gayů a leseb. V Česku boj skončil? A víte, že v Argentině vzniklo manželství jako naschvál současnému papežovi?

reklama

Francie: v současné době se uchází o to být 14. zemí, která zlegalizuje homosexuální sňatky po nedávném schválnení toho samého v Uruguayi a na Novém Zélandu. Podotýkáme, že článek pojednává o homosexuálním sňatku s právy stejnými jako mají heterosexuálové. Takové manželství je odlišné od “registrovaného partnerství” a jinak nazvaných svazků, které mohou osoby stejného pohlaví uzavírat. 


Stav ve světě v pořadí, v jakém země homosexuální sňatky schvalovaly:

Nizozemí: V roce 1998 umožnilo civilní svazek dvou osob stejného pohlaví. V roce 2001 ale schvaluje plnohodnotný sňatek homosexuálů a leseb, jako první na světě. Povinnosti a práva plynoucí z manželství jsou naprosto stejná s manželstvím heterosexuálním. 

Belgie: Schváleno v červnu roku 2003, homosexuální páry mají stejná práva jako páry heterosexuální. Od roku 2006 mají možnost adopce dětí. 

Španělsko: V roce 2005 schválila vláda socialisty José Luise Rodrigueze Zapatera manželství osob stejného pohlaví. Tyto páry, oddané či ne, mají možnost adopce dětí. 

Kanada: Zákon o sňatcích vešel v platnost, společně se zákonem o adopci, v červenci roku 2005. Už předtím však většina kanadských provincií posvětila spojení dvou osob stejného pohlaví sňatkem. 

JAR: Tato země byla první africkou zemí, která schválila sňatek i registrované partnerství a to v listopadu roku 2006. Homosexuální páry mají též možnost adopce. 

Norsko: Zákon z roku 2009 upravuje práva homosexuálů na úroveň práv heterosexuálů včetně manželství, adopce a asistovaného početí. Zákon o registrovaném partnerství existuje však už v roce 2003. 

Švýcarsko: Povoluje manželství homosexuální, včetně církevního sňatku, od května roku 2009. Už v roce 1993 však schválilo “civilní svatek” osob stejného pohlaví a v roce 2003 možnost adopce. 

Portugalsko: Zákon, který vešel v platnost v roce 2010, upravil manželství heterosexuální o frázi “i osob stejného pohlaví”. Včetně možnosti volby adopce dítěte. 

Island: Manželství je možné od roku 2010. Do tohoto roku mohly gayové a lesby uzavírat “smlouvy”, kterými svůj svazek uzákonili. Adopce dětí je možná od roku 2006. 

Argentina: 15. července roku 2010 se stává Argentina první zemí Latinské Ameriky, kde je možné uzavírat homosexuální svazek. Ten ukládá stejná práva a povinnosti jako heterosexuálům, včetně možnosti adopce. Není bez zajímavosti, že v této zemi se zřejmě jedná o “naschvál” současné presidentky Cristiny Fernández de Kirchner současnému papežovi, který nešetřil kritikou vůči režimu sebezvané hlavy tohoto státu. Populistické gesto, ze kterého mají radost gayové a lesby. 

Dánsko: Vůbec první země, která v roce 1989 schválila civilní svazky párů stejného pohlaví. V červenci roku 2012 také umožnila svatby Luteránů. Právo na adopci dětí pak vzniká v roce 2009. 

Uruguay: Se stala druhou zemí Latinské Ameriky, která v dubnu roku 2013 schvália manželství homosexuálů. Již před tím ale legalizovala civilní svazky a adopci dětí homosexuálními páry. 

Nový Zéland: Poslanci této země schválili v dubnu roku 2013 homosexuální manželství. Ještě před čtvrt stoletím (1986) byla homosexualita zakázána. Civilní svazky byly uzákoněny už v roce 2005. 

Ve USA a Mexiku mají federální systém a manželství je schválenou pouze v některých částech teritoria. Na federální úrovni je v USA manželství zakázáno, v 9 státech ho však povolili a čeká se na rozhodnutí tamního Vrchního soudu. 

Civilní svazky či registrované partnerství osob stejného pohlaví, se změněnými právy a povinnostmi oproti heterosexuálním sňatkům, jsou pak uzákoněné v následujících zemích: Německo (2001), Finsko (2002), Česko (2006), Švýcarsko (2007), Kolumbie (2011) a Irsko (2011).

 

Lukas Primus / 24.04.2013
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4girl.com
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag