reklama
cz / EN / esp

Sportovci všech zemí, spojte se! Prague Rainbow Spring 2013 se blíží

Letos se koná již 14. ročník největšího sportovního klání pro LGBT sportovce ve střední Evropě.

reklama

Povídáme si s Tomášem Kuchařem, předsedou sportovního spolku Alcedo, který turnaj Prague Rainbow Spring pořádá. Letošní 14. ročník se koná od 1. května a trvá 5 dní! Nicméně tato sportovní událost roku je stále velmi málo známá mezi českými gay sportovci.

Nepřekvapuje Tě, že se o vás tady doma mnoho neví?

Ani ne. Diskusí o tom, jestli klub či turnaj na domácí scéně více zviditelnit jsme měli bezpočet, ale jednak jsme se na tom nikdy jednoznačně neshodli, a jednak když jsme pokus formou několika článků učinili, výsledkem byla spíše smršť polemickým výkřiků než zvýšený zájem o naši činnost, některé LGBT servery zase požadovaly za zveřejnění článku o nás peníze a tak jsme od nějaké medializace upustili s tím, že kdo má zájem, si nás dnes díky internetu snadno najde a my se věnujeme tomu, co umíme – pořádání sportovních akcí. O ničem dalším ve smyslu „promo klubu či turnaje“ momentálně neuvažujeme.

Pojďme k turnaji Prague Rainbow Spring, podle toho co jsem četl, je letos velký zájem.

Ano, musím říct, že přestože zájem o turnaj je dlouhodobý (letos se pořádá již 14. ročník) tak jsme byli letos tak velkým zájmem překvapeni. A to nám ještě registrace běží a především individuální sporty se hlásí později, takže další vlnu zájemců ještě čekáme. Bude to samozřejmě hodně práce, ale to neřešíš, ta motivace je ohromná, neb jestliže takové prestižní turnaje jako Live London nebo Mamma Mia Milano, ke kterým jsme dříve vzhlíželi jako k našim vzorům, dnes musí řešit nezájem o svůj turnaj, my má již dva měsíce před koncem registrace účastníků volejbalovou část rekordně zaplněnou 38 volejbalovými mužstvy ze 14-ti zemí, další týmy jsou na čekací listině a rovněž další sporty se plní velmi slušně.

foto: jedním z populárních sportů na turnaji je badminton


Čím je ten pražský turnaj tedy pro zahraničí tak zajímavý, čím se liší?

Je v tom více věcí, základem je si uvědomit, že je pryč doba, kdy do každého města létalo několik low-cost aerolinií za pár euro a tak stačilo vyhlásit termín a „on už někdo dojel“. Aerolinky zkrachovaly, sportovních událostí tohoto typu naopak přibylo – je větší konkurence, dá-li se to tak nazvat, ekonomická krize se tu stále převaluje, lidé i v naší komunitě více hospodaří a více vybírají. Myslím, že jsme jako jedni z prvních pochopili, že o naše návštěvníky je potřeba se starat jako o zákazníky, že už nestačí během roku poslat 1. ledna email Happy New Year a pozvánku na turnaj, pronajmout tělocvičnu, zajít na diskotéku, další rok přijít s tím samým.

Pro nás další ročník turnaje začíná pár dní po konci toho posledního – vyhodnocujeme co se povedlo/nepovedlo, díky Facebooku o nás udržujeme povědomí po celý rok, od prvního turnaje nové sezóny, která začíná v září turnajem v Barceloně, propagujeme Pražské duhové jaro všude, kde se naši sportovci objeví – a to je další důležitá věc – v posledních dvou letech jsme na evropských turnajích hodně vidět – nejen četnou účastí, ale i výsledky – když hrajete o medaile je to reklama – a nám se v těch 3 našich hlavních sportech (volejbal, badminton, squash) medailově daří. Velmi důležité je rovněž turnaj každý rok něčím oživit, udělat ho jiný než ten předcházející.

Co jste vymysleli pro letošní účastníky, není-li to překvapení?

Letos je těch inovací hodně. V posledních měsících jsme byli na několika nových turnajích, které vznikly v zemích bývalé východní Evropy a přestože jsme viděli v mnoha organizátorských prvcích inspiraci naším turnajem, byli jsme překvapeni, kolik nového jsme si zase my odnesli od těchto „nováčků“ – a to je impuls, který Ti říká – pořád máme rezervy. Takže tu přípravu na letošní ročník jsme zahájili neformálními sezeními s úkolem „zapomeň na realitu, představ si, že máme neomezený rozpočet a dej nám požadavky, aby to byl z Tvého hlediska turnaj ideální.“

Vypadly z toho 3 papíry nápadů, mnohé nerealizovatelné, pochopitelně, ale mnohdy i na první pohled nereálný nápad vede k dislusi, ze které se nakonec dopracujeme k něčemu, co turnaj obohatí.

Co tedy mohu zatím z letoška prozradit: turnaj je poprvé v historii 5ti denní (od 1.5. do 5.5), poprvé se představí beach volejbal, týmová soutěž ve squashi, orientační běh a ženské beach ragby. Náš partner Fusion hotel nám poskytl exkluzivně prostor ve svém 360* baru, kde bude po všech 5 dní otevřen Rainbow Czech Point – info stánek pro návštěvníky – a doufáme, že ve stejném prostoru během páteční registrace stihneme zrealizovat slavnostní zahájení. Další novinkou bude taneční stan před volejbalovou halou na Julisce a taky poprvé máme program pro návštěvníky ne-sportovce v podobě netradičních vycházek Prahou. Hlavní party se letos bude konat v rámci OMG v Mecce pod názvem Gods of Sport. 

foto: main party s podtitulem Gods of Sport

 
To musí celé stát hromadu peněz…

Zadarmo to samozřejmě není, ale náš turnaj je plně samofinancovatelný a je hrazen z prostředků klubu, respektive z poplatků, které klubu účastníci zaplatí – to je standardní evropská praxe. Už jsme na začátku mluvili, že doba hojnosti skončila, granty na tyto události víceméně vyschly a tak je třeba mít dobře udělaný rozpočet. Za celých uplynulých 13 let jsme skončili ve ztrátě jen jednou a i to se nakonec ukázalo jako pozitivní, neb jsme si prvně uvědomili, že nám návštěvnost zvolna klesá (z 24 týmů v roce 2000 na 12 týmů v roce 2005) a že s tím musíme něco dělat. Ta rovnice je pak jednoduchá: čím lepší turnaj uděláš, tím máš víc sportovců, tím lepší rozpočet, tím víc věcí si můžeš dovolit a to je vklad do dalších let. A samozřejmě potřebuješ dobrý tým, to není o sólojízdě. A ten tým na tom maká zadarmo, jsme z různých profesí, spoustu věcí si umíme zařídit sami.

Co se dá říct o účastnících turnaje, dají se nějak charakterizovat, jezdí sem pravidelně titíž?

Málokdy přijede více nových návštěvníků, než těch co už tu někdy bylo a to je myslím právě dobrý výsledek té naší „klientské“ politiky. Velkou část volejbalových účastníků tvoří již několik let Poláci – jsme pro ně blízko, cenově jsme jim taky blíže než Paříž nebo Londýn, rozumíme si lidsky – tam jsou vztahy opravdu srdečné. Opravdu velkou radost pak máme, že se před dvěma lety rozhýbaly ledy konečně taky na Slovensku a v Bratislavě vznikl gay sportovní klub Lotosové kvety, který se hned zapojil do naší volejbalové gay ligy a v rekordně krátkém čase zorganizoval velmi povedený turnaj v Bratislavě. Jinak účast je mnohonárodnostní, letos posílají velkou výpravu Angličané – 3 volejbalové týmy z Londýna, 7 badmintonistů a 12ti členná výprava squashistů z Manchesteru, po roční pauze se vrací ve větším množství Nizozemci (celkem 6 nizozemským měst je na soupisce) a vždy to zpestří i exotické národnosti – například v našem týmu hraje na bloku Piero z Peru nebo v řadách Curychu najdeme 3 Brazilce.

Co tedy říct na závěr?

Já myslím, že nemůžeme skončit jinak, než pozvat mezi účastníky i další české hráče a hráčky na začátek května. Ten turnaj je mezinárodní, ale je dělán i pro českou LGBT komunitu, stačí na stránkách turnaje napsat na příslušné kontakty a obratem zašleme pokyny, ceny pro české účastníky jsou méně než poloviční a není se čeho bát, všechny sporty mají 3-4 výkonnostní kategorie, může se přihlásit amatér i profi hráč – těšíme se na všechny.

Děkuji za rozhovor.

 

redakce / 01.04.2013
Související
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4gay.club
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag