reklama
cz / EN / esp

Robert Vano: Zajímá mě jen focení, to je můj život

Kdo je podle Roberta Vana ta skutečná celebrita v České republice? A proč ho nemrzí, že nemá děti?

fotogalerie
reklama

Robert Vano téměř nikam nechodí. Tedy na žádnou společenskou událost. Je to proto, že většinu času rád tráví svojí tvorbou, prací na svých projektech. Robert se narodil na Slovensku v Nových Zámcích v katolické rodině. Odešel studovat do Bratislavy, kde "přičichl" k uměleckému světu, ovšem nechuť k vojenské službě v bývalé Československé socialistické republice ho dovedla až k emigraci do Ameriky. Pobyt v New Yorku mu nakonec přinesl nejen slávu, ale také objevení sama sebe a to i přesto, že začátky nebyly vůbec jednoduché.  Pracoval jako kadeřník, vizážista, maskér a asistent pro fotografy módy. Jeho píle a um ho ale nakonec zařadili právě k těm slavným fotografům, kteří fotili v New Yorku, Paříži, Londýně a Miláně, ve světových centrech módy. Fotil pro nejznámější módní časopisy jako jsou Cosmopolitan, Harpers Bazaar nebo Vogue. Po revoluci se však vrátil zpět do vlasti a zůstal už natrvalo v Praze.

V poslední době jsem s tebou četla několik rozhovorů, viděla tě v pořadu Prostřeno, jsi mediální hvězda, co na to říkáš?
Já jsem mediální hvězda už 40 let, pokud sis nevšimla. Smích. Ale ty jsi o mně asi začala číst až v poslední době, co? No neříkám na to nic, už jsem si na to zvyknul. Nevděk světem vládne.

Tvé účinkování v Prostřenu, vzbudilo obrovské pozitivní ohlasy. Váš „týden“ se stal nejsledovanějším týdnem z celé série, nezastavují tě lidé na ulici?
Lidi mne zastavují na ulici, v metru, v supermarketu a všichni chválí naše účinkování v tomto pořadu.

No tak vidíš, stáváš se mediální hvězdou. Předtím většina lidí znala pouze tvé jméno, ale nevěděla, jak vypadáš. Teď tě ten týden ukázal v celé tvé kráse:). Překvapilo tě něco, nebo někdo během natáčení?
Nikdo a nic mne na natáčení nepřekvapil. Známe se všichni, co jsme tam účinkovali (pozn. red. Pavel Vítek, Jana Šulcová a Eva Pilarová) už dlouho, možná mne jen překvapilo, že jsme se tam všichni tak pěkně sešli. Bylo to příjemné.

Tvé jméno má v branži zvuk, určitě ti to otevře spoustu dveří, které by jinak byly běžnému smrtelníkovi zavřeny. Vzpomeneš si na nějakou situaci, kdy ti jméno „Robert Vano“ skutečně pomohlo?
Určitě by mi moje jméno otevřelo spoustu dveří, ale já bohužel nikam nechodím, takže je mi to nanic.

Žil jsi dlouhou dobu v Americe, jak tam přistupují ke gayům?
Já jsem žil dlouhá léta v New Yorku a ne v Americe. To je velký rozdíl. New York a Los Angeles není Amerika. Amerika je všechno, co je mezi těmi městy. Takže moje odpověď je – v New Yorku se gayům žije super.

Jak bys naopak zhodnotil situaci gayů v České republice?
Já vážně nevím, jak se žije gayům v České republice, jak už jsem říkal, nikam nechodím.

Nemrzí tě, že nemáš děti? V jednom rozhovoru si se vyjádřil, že nemůžeš mít nic, ani děti, auto, frajera, nebo třeba bazalku, jakpak to?:-)
Víš, vůbec mě nemrzí, že nemám děti, že vlastně nemám nic. Jednou Dalajlama řekl, že když chceš mít problém, tak si něco kup. Chceš mít frajera? Budeš mít další problémy – k těm svým ještě ty jeho. Přijdou děti, budeš mít i jejich problémy. A já nechci mít problémy, proto nic nemám.

Zklamal tě někdo v životě?
Já miluji život a i proto mě život nikdy nezklamal.

Co ti dalo dvacet let v Americe?
Dvacet let života v Americe, tedy v New Yorku mi dalo svobodu, svobodu dělat věci z vlastní touhy, svobodu rozhodnout se…

Máš tam stále přátele?
Mám tam stále spousty přátel. Kus života nevymažeš.

Jaká témata si vybíráš na focení?
Mám čtyři stálá témata – holky, kluky, krajinku a zátiší. Nic jiného nefotím.

V současné době fotíš pro profesní magazín BestOf, kde se prezentují lidé úspěšní ve svých profesích. Jak se ti fotí běžní, třeba zcela neznámí lidé, kteří však ve svém oboru často dokázali více, než kdejaká místní „celebrita“?
Já fotím všechny lidi stejně, je mi jedno zda jsou běžní nebo neběžní. Fotím je stejným foťákem, stejně rychle s denním světlem.

Koho u nás považuješ za skutečnou celebritu?
Nevím, co přesně v České republice znamená slovo celebrita, ale když už, tak u nás za ni považuji Jaromíra Jágra.

Co děláš, když nefotíš?
Když nefotím, tak vyvolávám fotky, nebo je zvětšuju, nebo je upravuju, nebo je rámuju, nebo je vystavuju, nebo o nich mluvím, nebo o nich čtu. Nic jiného nedělám, zajímá mě jen focení, to je můj život.

 

Děkuji za rozhovor.foto: archiv Roberta Vana a magazínu BestOf

Dita Brančíková / 31.10.2012
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4gay.club
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag