reklama
cz / EN / esp

Víte, kolik procent LGBT mladých je ve škole vystaveno šikaně?

Poradna Sbarvouven jim může pomoct. A vy také. Jak?

reklama

Dětem začala škola. Pro LGBT+ mládež ale nový školní rok znamená obavy z posměšků, nepříjemných situací v šatnách, nebo dokonce homofobní šikany. Ne nadarmo z výzkumu, který vloni provedla Kancelář veřejné ochránkyně práv ve spolupráci s Prague Pride, vyplynulo, že 12 % LGBT+ lidí bylo vystaveno diskriminaci právě ve škole – a to nejen ze strany spolužáků, ale i učitelů! Alarmující je svědectví jedné respondentky, jíž pedagog na střední škole řekl: „Homosexualita je nemoc a dá se léčit jedině zastřelením.“

 

V takových chvílích je pro mladého člověka důležité mít se komu svěřit. Proto spolek Prague Pride už čtyři roky provozuje internetovou poradnu Sbarvouven.cz, která dosud poskytla pomoc víc než 3000 mladým lidem v krizových situacích. S novým školním rokem počet klientů jistě opět naroste.

 

Provoz Sbarvouven.cz je potřeba finančně zajistit na další rok. Proto poradna ve spolupráci se společností Vodafone spustila zářijovou kampaň: k finančním darům, které poradně do konce září zašlete, přidá Nadace Vodafone jednou tolik – a to až do výše 100 000 Kč. Prosím, pošlete poradně příspěvek přes darovací portál Darujme.cz.

 

Proč je poradna důležitá

Duševní zdraví LGBT+ lidí je u nás bohužel stále přehlíženo, a to i přesto, že máme k dispozici znepokojivé výsledky zahraničních výzkumů. Vyšší míru depresí či úzkostí a s tím související vyšší míru sebevražednosti, ukazují naprosto jednoznačně (víc se dočtete třeba na stránkách spolku Queer Geography).

Také u zrodu poradny Sbarvouven.cz stála tragická smrt 14letého Filipa, synovce televizní moderátorky Ester Janečkové. Od spuštění projektu v únoru 2015 řešili mentoři poradny případy 15 klientů se sebevražednými tendencemi a další tři desítky velmi vážných situací. Tisícům mladých poradna pomáhá se sebepřijetím a s ujasněním vlastní sexuality, věnuje se coming outu v rodině i homofobní šikaně. 

TZ, Bohdana Rambousková, Prague Pride z.s. / 16.09.2019
Související
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag