reklama
cz / EN / esp

Rozhovor: Zenith Virago odpovídá na otázky týkající se manželství gayů v Austrálii

LGBT aktivistka o australské cestě k rovnému manželství! Jak to skutečně bylo?

reklama

Už jsou to téměř dva měsíce, kdy začal v Austrálii platit federální zákon, který umožňuje gayům a lesbám uzavřít sňatek.

 

Stalo se tomu tak díky výsledkům loňského poštovního hlasování, v němž se 61,60 % Australanů a Australanek vyslovilo pro změnu zákonné definice manželství tak, aby bylo přístupné i gay a lesbickým párům.

 

Redaktor Jan Fiala udělal prostřednictvím emailu rozhovor s tamní LGBT+ aktivistkou Zenith Virago na téma cesty protinožců k realizaci toho, co je už více, než 20 zemích světa zcela normálním fenoménem.


Jak obecně hodnotíte situaci lidských práv LGBT+ skupin v Austrálii?

Současné australské zákony je plně uznávají. Nicméně nebylo tomu vždycky tak. Podobně jako ve většině zemí se i u nás jednalo o běh na dlouhou trať, který však sklidil své ovoce.

 

Myslíte si tedy, že Australané podporují LGBT+ práva?

Ano, to si skutečně myslím. Více než 60 % podpora manželské rovnosti to jednoznačně dokazuje.

 

Máte nějaké zkušenosti s homofobií?

Já osobně ne.

 

Troufla byste si říci, že je Austrálie gay friendly zemí, když většina Vašich spoluobčanů podpořila manželství gayů a leseb v plebiscitu? Podle jednoho průzkumu je Austrálie jednou z pěti nejvíc gay friendly zemí na světě spolu s Německem, Španělskem, Kanadou a námi?

Určitě ano. Myslím si, že je tady souvislost s každoročním festivalem Mardi Gras, který letos slaví již 40 let. Mnoho turistů z celého světa k nám jezdí právě za účelem jeho návštěvy. Velkou odezvu mají taktéž pochody hrdosti.

 

Je LGBT+ problematika populárním politickým tématem?

Podle mě ne.

 

Mohla byste mi říct něco více o kampani za manželství gayů a leseb? Vím o jeho federálním zákazu, který prosadila vláda Johna Howarda. Také vím o zrušení pokusu o jeho legalizaci na území Teritoria hlavního města ze strany Nejvyššího soudu. Dokázala byste to nějakým způsobem rozvést? Spokojím se s krátkou a jasnou odpovědí.

Určitou dobu jsme byli házeni do jednoho pytle s nejvíce despotickými režimy na světě. Musel se nejprve najít nějaký odvážný politik, který by vůbec začal taková témata otevírat. Odpor k nim měl převážně náboženský charakter a byl nejvíc cítit u pravicových politiků.

 

Jak si vysvětlíte, že nejnižší podpora manželství gayů a leseb byla právě v Novém Jižním Walesu? Myslel jsem si, že se jedná o gay friendly stát, protože vím, že Sydney patří mezi nejoblíbenější gay destinace.

I nás to velmi překvapilo. Obávám se, že Vám na to nedokážu dát jasnou odpověď.

Jan Fiala, foto Zenith Virago / 23.02.2018
Související
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag