reklama
cz / EN / esp

GAY ICONS: Marilyn Monroe – Marilyn život ráda hořký

Život jedné z nejslavnějších hereček Hollywoodu padesátých let sice trval krátce, ale byl to jeden velký kolotoč. Marilyn Monroe zemřela ve věku 36 let a příčina smrti není dosud objasněna.

reklama

Slavná herečka zlaté éry Hollywoodu se narodila 1. června 1926. Jako každá celebrita, i Marilyn nebyla Marilyn odjakživa. Honosila se roztomilým jménem Norma Jeane Mortenson. A jako každá správná gay ikona i Norma neměla dětství snadné. Svého otce Norma nikdy nepoznala. Norminu matku opustil dřív, než se stihla holčička narodit. A máma Gladys odchod manžela těžce nesla. Propadala zoufalství a fyzickému vyčerpání, což se podepsalo na výchově malé Normy. Norma musela být svěřena do péče pěstounům, později jít do sirotčince. Štěstí Normu potkalo až v podobě svěření do péče blízké přítelkyně Gladys, Grace Goddard. Příchod Grace do Normina života znamenal předzvěst krásné budoucnosti. Grace přivedla Normu ke kouzlu filmového průmyslu a ponoukla ji manželství s Jimem Doughertym, aby Norma nemusela do sirotčince, dokud jí nebude 18. V době svatby byla Norma šestnáctiletou dívenkou. Manželství Normy a Jima bylo zpočátku, dalo by se říct, pohodové. Ameriky se ale dotkla válka a Jim narukoval k námořnictvu a Normu stereotyp v továrně na padáky společnosti Radioplane, kde natírala i trupy letadel, začal upřímně nudit. Z toho ji ale vytrhl armádní fotograf David Connover. Nafotil ji v pracovní kombinéze a posléze nabídl další spolupráci. Spolupráci, jež později Normu dovedla k filmu.

 

foto: mladá Norma Jean

Zatímco Norma přijímala nabídky od věhlasných i méně známých fotografů, chodila na konkurzy do filmových rolí do studií Columbia nebo 20th Century Fox. Pokud se někomu z produkce představovala, pak ne jako Norma, nýbrž jako Marilyn. Marilyn Monroe. Marilyniným prvním filmem se stal film „Nebezpečná léta“ (1947). Opravdovou a především hlavní roli obdržela Marilyn o rok později ve filmu „Sboristky“. Do té doby se stále věnovala fotomodelingu a nafotila sérii lechtivých fotografií Toma Kellyho. Možná sexy půvab nebo herecký um dopomohl Marilyn k získání role ve velkofilmu „Asfaltová džungle“ (1950). Asfaltová džungle byl pro Marilyn vstupenkou do světa hollywoodské smetánky a klíčem k natáčení dalších filmů, jež se vepsaly do dějin světové kinematografie. Za mnohé z nich smím jmenovat „Vše o Evě“ (1950) nebo „Omlazovací prostředek“ (1952), při jehož natáčení se setkala s Joe DiMaggiem a jehož si v roce 1954 vzala za muže. Před svatbou si však střihla dramatickou rolí ve filmu „Niagara“. Kdekoho podiví, že role v Niagaře byla Marilynou poslední „seriózní“ rolí. Poté už Miss Monroe získávala role „hloupých blondýnek“ a sexy žen. Jedním takovým filmem byl muzikál „Muži mají rádi blondýnky“ (1953). Marilyn zde představila svůj pěvecký talent.

 

 

Film „Muži mají rádi blondýnky“ byly následovány komedií „Jak si vzít milionáře“ (1953) a nespočtem dalších ikonických filmů. Jenže s příchodem rolí „stupidních dívek bez mozku“ se nehodlala Marylin smířit. Zdálo se, že celý život čekala na roli, která by skutečně vyplnila její skrytý talent. Na náznak nesouhlasu chodila na natáčení pozdě a mnohdy tropila scény. Pravdou však bylo Marilyno fyzické i psychické vyčerpání. Zdravotní problémy Marilyn měly základ ještě před hvězdnou kariérou. V roce 1951 prodělala akutní zánět slepého střeva, v 27 letech jí diagnostikovali endometriózu, která jí způsobovala velké předmenstruační a menstruační bolesti, také trpěla nespavostí. Navštěvovala psychology a nechala si předepisovat silná analgetika na spaní. Nešťastným zdravotním stavem Marilyn netrpěli pouze tvůrci filmů, ale také DiMaggio. V roce 1954, krátce po svatbě, totiž Marilyn potratila. Potrat jistě nebyl jediným důvodem, proč manželství DiMaggia a Marilyn trvalo pouze jeden rok.

 

Kdekdo by tvrdil, že „excesy“ Marilyn budou pro její kariéru ke škodě. Opak však byl pravdou. V roce 1955 zazářila v ikonické scéně z filmu „Slaměný vdovec“. O dva roky později Marilyn obsadil Lawrence Olivier do svého filmu „Princ a tanečnice“. V roce 1959 hrála v dnes již nesmrtelné klasice „Někdo to rád horké“. Film s Jackem Lemmonem a Tony Curtisem v hlavních rolích získal několik Oscarů a sama Marilyn získala za roli Sugar Zlatý Glóbus. V průběhu natáčení filmu „Někdo to rád horké“ byla Marylin těhotná se svým třetím manželem, dramatikem Arthurem Millerem. Ani druhý pokus o miminko nedopadl dobře. Marylin se tak na nějaký čas stáhla do ústraní a užívala si klidného života s Millerem. Snažila se být pro Arthura oporou, ale sama trpěla beznadějí a depresemi. Finanční situace manželů Millerových nebyla příliš růžová. Arthur trpěl nouzí o inspiraci a ocenění jeho děl. Veškeré finanční zatížení tak padlo na Marilyn. Nic se nezměnilo ani po vydání scénáře k filmu „Mustangové“ (1961), v němž měla mít Marilyn hlavní roli. Scénář sice u studií „prošel“ a Marilyn roli dostala, ale průběh natáčení byl jedno velké fiasko. Možná právě „práce bez řádu“ na Mustanzích zapříčinila rozvod mezi Marylin a Millerem. Rozvod proběhl chvíli před osudovým rokem 1962.

 

 

V roce 1962 zhola nenasvědčovalo nic tomu, že by měla Marilyn navždy opustit tento svět. Natáčela film „Něco musí ustoupit“ (ani u tohoto filmu se natáčení neobešlo bez kontroverzí a hádek Marilyn). Těšila se velmi na spolupráci na muzikálu „V Brooklynu roste strom“ a muzikálovou komedii „I Love Luisa“, ve které jí měl sekundovat Dean Martin a která se měla začít natáčet zkraje roku 1963. Počítalo se s ní do hlavní role životopisného filmu o jejím idolu Jean Harlow "Jean Harlow Story“. Kasína a herny v Las Vegas jí nabízely za sólová vystupování 100 000 dolarů týdně. Na počátek září plánovala navštívit Washington Theater. Hovořilo se o obnovení jejího vztahu s Joem DiMaggiem. Měla novou chuť do života a těšila se na budoucnost. Přesto tu zprávu 5. srpna ráno slyšel každý. Marilyn Monroe zemřela 4. srpna 1962 na předávkování.

 

Marilyninu nenadálou smrt provází spousta záhad. Existují zdroje, které tvrdí, že Marilyn nespáchala sebevraždu. Jistí fantastové přišli s tezí, že Marilyn někdo zavraždil. V hledáčku podezřelých figurovali Marilynin osobní psycholog, její doktor, hospodyně nebo bratři Kennedyové. A spory nejsou jasné ani dnes. Mnoho životopisců, jež sepisují nespočet biografií o největší krásce padesátých let, přichází s rozdílnými fakty o její smrti. Je velkou zajímavostí, že celý pohřeb zařídil a financoval Joe DiMaggio, který žil s Marilyn pouhý rok. Marilyn vždy inspirovala (a dodnes inspiruje) mnoho žen a celebrit. Její scéna ze Slaměného vdovce, kdy Marilyn vzduch z podzemky nadzdvihává šaty, bývá parodována v mnoha komediích a reklamách. Jménem Marilyn se pyšní i největší hard-rockový zpěvák Marilyn Manson. Osoba Marilyn Monroe vystupuje i v mnoha světových i českých písních. Marilyn Monroe neovlivnila pouze filmový svět. Ovlivnila svět jako takový.

Tomáš Masař, foto facebook.com / 15.11.2016
Související
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4gay.club
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag