reklama
cz / EN / esp

Názor: gay pride – přetrvala pravá podstata pochodu hrdosti, nebo ne?

Další ročník týdenního festivalu LGBT komunity, Prague Pride, v sobotu skončil ohromným průvodem. Barevný rej queer lidí, oslava homosexuality, se často nazývá pochodem hrdosti.

reklama

Má však dnes průvod queer komunity něco společného s opravdovým pochodem hrdosti? Není průvod v dnešním podání pouhou předváděcí atrakcí? Zkusme na to přijít.

 

Vůbec první pochod LGBT komunity se uskutečnil 28. června 1970. Mladí gayové, lesby, bisexuálové a transexualové tak reagovali na násilné potlačení lidských práv sexuální menšiny, známé jako Stonewallské nepokoje. Krutá policejní razie v gay klubu Stonewall Inn proběhla 28. června 1968 v Greenwich Village. Prvních průvodů hrdosti se dočkala města New York, Los Angeles nebo San Francisco. Oslava lidských práv LGBT komunity se v průběhu věků rozšířila i do dalších zemí mimo Evropu. Prvním pochodem v Česku byl Duhový festival v Karlových Varech v roce 1998. Nejznámějším českým pochodem hrdosti je od roku 2011 Prague Pride.

 

Tolik k historii Gay Prides. V článku se chci spíše zamyslet nad tím, zda hlavní myšlenka pochodu zůstává v platnosti i dnes. Případně, zda se myšlenka prideů rozšířila o další sociální problémy LGBT komunity. Nebo poukázat na domněnku, že už pochody hlavní myšlenku nenosí a přednést proto svou představu „pochodu hrdosti“.

 

Mám-li mluvit o gay pridech obecně, čili vnímat jej jako celotýdenní akci, nemám nic proti. I dnes si LGBT komunita musí vybojovat svá práva. Komunita se největšího odporu dočkává ze strany ruské politiky (potažmo i turecké) a velkým nepřítelem pro homosexuály se v posledních pár letech stal i takzvaný Islámský stát. Hojně se také řeší problematika adopcí homosexuálními páry. V obou případech se domnívám, že význam pochodu přetrval. Rozvinul se o téma homosexuálních rodin, osvětu zdravotníků na poli boje proti AIDS (osvětu také nabízí různé organizace pro osoby, které si nejsou svou orientací jistí) a průvod pamatuje na jednotu a lásku. Právě tyto hodnoty jsou totiž největší zbraní proti současnému nepříteli jménem terorismus.

 

Až do konání průvodu se smyslem akce souhlasím. S dnešním pojetím pochodu hrdosti však nikoli. Upřímně… Nedivím se protestům homofobů na adresu průvodu. V něčem s nimi souhlasím. Konkrétně? Odsuzuji veškerou výstřednost, která je průvodem prodchnuta. Ať už mluvím o atypických a křiklavých kostýmech, které by zaujali místo v nějakém sado-maso sexshopu, nebo o chování některých „zženštilých“ gayů. Pro mě „hrdost“ netkví v pompéznosti, načančanosti a polonahých svalnatých sexy tělech. Hrdost vnímám jako něco, co nemusím dávat na odiv svou výstředností, ani manýry. Pokud mohu uvést svou představu pochodu hrdosti, prezentoval bych jej takto: shluk maximálně par stovek členů v neformálním (avšak ani přímo ve výstředním) oblečení, bez hudby, balonků, autobusů, frkaček a řechtaček a až přímo kontroverzního a sexuálního chování. Každý by držel svého souseda za ruku a v popředí by neslo pár členů transparent „Love Makes The World Go Round“. To je má idea pochodu hrdosti. Skromnost, jednoduchost a „normálnost“.

 

Souhlasíte s mou ideou, nebo máte na gay průvod jiný názor? Napište.

Tomáš Masař, foto facebook.com / 17.08.2016
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4girl.com
Lukáš 17.08.2016
Názory tohoto typu mně vždycky rozesmutní, především pokud pocházejí přímo z gay komunity. Už zvolené obrázky a věty naznačují, že autor Prague Pride viděl akorát v televizi, jinak si nedovedu vysvětlit, jak by mohl přehlédnout vše to, o čem ve svém článku nepíše, ale co nechybí na žádném pořádném Pridu.

Já tedy napíšu, co se mi na letošním Pridu líbilo:

Prostor mnoha různým společenstvím, skupinám, organizacím a podobně (ať už přímo v pochodu nebo i ve zbytku celého týdne)
Především ale nejen:
Logos, společenství LGBT věřících
Amnesty International a jejich skvělý projekt Živých knihoven
zahraniční i tuzemští hosté, z nichž někteří nemají v domovské zemi ani možnost podobný pochod uspořádat, protože by riskovali vězení či smrt
zástupci všemožných LGBT spolků, uskupení a organizací, které se zajímají LGBT tématikou nebo ji p
Lukáš 17.08.2016
...podporují, za všechny třeba poradna S barvou ven
Kočárková jízda pro rodiče s dětmi

A do 40 000 mi toho pořád zbývá hodně. Hlavně obyčejní lidé (homo i hetero), co se přijeli kouknout, projít se městem a v dobré náladě prožít letní den.

Je mi vážně líto, když se ve snaze za přijetí společností zcela vytratí jakákoliv jedinečnost, osobitost a zůstane jen šedivost, která se snaží nevyčuhovat, aby náhodou někoho neurazila.

Rozhodně nejsem žádný exhibicionista, na to se moc stydím, ale abych se křivě koukal na lidi, kteří si chtějí udělat karneval, jak se patří, na lidi, kteří chtějí do světa vykřičet, že už se nebojí toho, kým jsou, nebo na lidi, kteří si přišli užít veselý a barevný letní den...

Je dobré si uvědomit, že celý pridový týden vznikl jako omáčka kolem toho hlavního bodu programu, kolem pochodu. Proto si myslím, že r
Lukáš 17.08.2016
...že rozhodně stojí za to ho zachovat. Stejně jako ostatně jsou tyto akce zachovány i v částech světa, kde mají daleko delší historii (třeba v Kanadě, kde jsou na tom s právy LGBT lidí mnohem dál).

A opravdu doporučuji přijít se kouknout, jak to vypadá ve skutečnosti. Je to mnohem výmluvnější než fotky těch nejexotičtěji oděných účastníků, které se vyskytují ve většině médií.
Matt 17.08.2016
Osobně si myslím, že pochod jako takový není už dlouhodobě považován jen za projev protestu, ale za vrcholné zakončení týdne, kde jsou vítáni všichni ať už homosexuálové či nikoli. Pochod samotný podle mě především zvýrazňuje originalitu a jedinečnost každého jednotlivce, dává možnost se projevit na úrovních, které v současné době nejsou běžně přijímány. Zároveň představuje soudobé společnosti rozmanitost a kreativitu LGBT minority, pomáhá udělat z něčeho neobvyklého běžně přijatelný fakt. Změnit vnímání mas potřebuje svůj čas a Pride týden společně s pochodem k této změně výrazně napomáhají.
Zeptejte se sami sebe, kolik lidí si všimne skupinky 100 a kolik 1000.
Martin 17.08.2016
Nemohu jinak než souhlasit neboť pride jako takový má pořád svůj význam a smysl, ale pochod samotný už dávno ne, bohužel
Martin 17.08.2016
Naprostý souhlas, parádně napsáno Tomáši :-)
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag