reklama
cz / EN / esp

GAY ICONS: ABBA – Slavná i po rozpadu

Tipnete si, která jejich píseň zabodovala v hitparádě nej gay songů?

reklama

Rád bych čtenáře Fresh Gay Magazine přivítal s ným seriálem. Seriál "Gay Icons" představí osobnosti ze světa hudby, filmu, politiky nebo umění, které nějakým způsobem ovlivnily LGBT kulturu. Jako první si na paškál beru slavnou švedskou čtyřku – skupinu ABBA.

 

Psal se rok 1970, když dva nesmělé páry založily ve Stockholmu kapelu, jež se v pozdějších letech vepsala do dějin světové pop music. Právě tehdy se začíná psát příběh legendy jménem ABBA. Příběh, který přes rozpad skupiny pokračuje.

 

Název skupiny sestával s počátečních písmen jmen členů – Agnethy Fältskog (66), Björna Ulvaeuse (71), Bennyho Anderssona (69) a Anni-Frid Lyngstad (70). První společné vystoupení čtveřice se konalo v listopadu 1970 v kavárně města Göteborg. Na první vystoupení členové navázali na přelomu roku 1970-71 turné po švédských klubech. Tour však pro ABBU dopadlo naprostým fiaskem. Benny, Björn, Agnetha a Anni-Frid se ovšem nedali neúspěchem zlomit. Na jaře 1972 vydávají první píseň v angličtině – „People Need Love“. Na první místo švédských hitparád ale ABBě pomůže až druhá píseň „He Is Your Brother“.

 

Největší průlom skupiny ABBA nastal v momentě, kdy v roce 1974 „čtyřka“ uspěla v soutěži Eurovize s hitem „Waterloo“. Nyní měla ABBA fanoušky po celé Evropě. Písně „S.O.S.“  a „Mamma Mia“ si záhy upevnily první pozice v hitparádách mimo Evropu. Nejslavnější hit „Dancing Queen“ náhle okupoval rádia ve Spojených Státech a Austrálii. ABBA zažívala svůj zlatý věk.

 

Zatímco fanoušci leželi ABBě u nohou, uvnitř skupiny to už tak „růžové“ nebylo. Manželé Agnetha a Björn se rozvedli. Chvíli poté se Benny a Anni-Frid berou. Vše se děje v roce 1978. Mnoho fanoušků se bojí nejhoršího. ABBA se rozpadne. ABBA však rozpad neplánuje. Naopak. Vydávají album a pořádají obří turné.

 

V osmdesátých letech je popularita ABBY stále na vrcholu a je téměř jisté, že v další dekádě bude skupina úspěšná. Už hity „Winner Takes It All“ a „Super Trouper“ tomu nasvědčují. Jenže v roce 1981 oznamují rozvod také Anni-Frid a Benny. ABBA, na pokraji rozpadu, vydává album „The Visitors“. Album jakoby předznamenalo konec talentovaných Švédů. Album bohužel nenabízí žádné výrazné hity. Konec ABBY korunuje živé vystoupení na konci roku 1982. Anni-Frid i Agnetha se po rozpadu ABBY vydávají na sólovou dráhu, zatímco pánové produkují hudbu novým talentům.

 

Proč je však ABBA populární i po rozpadu? Proč se těší oblíbenosti více jak třicet let po rozchodu? Songy ABBY jsou chytlavé a inspirují nejednoho umělce dodnes. V roce 1999 vznikl muzikál Mamma Mia!, jenž se o necelých deset let poté dočkal filmového zpracování. Ve filmu z roku 2008, v němž jsme mohli slyšet největší hity kapely, excelovala Meryl Streep. Do moderního hávu převlékla písně švédské „fantastické čtyřky“ na počátku nového tisíciletí skupina A-Teens. V roce 2005 se podařilo písni „Dancing Queen“ vyšplhat na první místo žebříčku Největších gay songů uplynulého století. V novém tisíciletí písní „Dancing Queen“ ohromila Australanka Kylie Minogue nadšené fanoušky při závěrečném ceremoniálu LOH v Sydney. Píseň „Gimme Gimme Gimme“ sloužila Madonně jako podklad pro píseň „Hung Up“. Jsem si jist, že ABBA bude mladé pop stars inspirovat i dále. Přejme si jen, aby se členové ABBY dali opět dohromady a ovládli diskotékové kluby tak, jako v sedmdesátých letech. Tehdy byly také velkými hity „Mamma Mia!“, „Chiquitita“, „Take a Chance On Me“ nebo „I Have a Dream“.

 

Tomáš Masař, foto youtube.com, facebook.com / 20.07.2016
Související
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4girl.com
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag