reklama
cz / EN / esp

Hysterie kolem HIV případů v Praze

Přečtěte si vyjádření právníka České společnosti AIDS pomoc.

reklama

Otiskujeme kompletní znění vyjádření České společnosti AIDS pomoc k tématu, které se v posledních dnech objevilo v mnoha médiích.

 

„V některých médiích se 26. ledna objevily zprávy o tom, že pražští hygienici podávají trestní oznámení na pražské homosexuály, kteří se po nakažení HIV nakazili jinou pohlavně přenosnou nemocí, z čehož hygienici dovozují, že porušili pravidla bezpečnějšího sexu. Na Českou společnost AIDS pomoc se skutečně v uplynulých dnech obrátilo několik mužů, kteří byli v této věci pozváni k podání vysvětlení na Policii ČR. Všichni tito muži ČSAP sdělili, že se podle svého názoru žádného trestného činu nedopustili, neboť se jinou pohlavně přenosnou nemocí nakazili buď zcela bez souvislosti s nechráněným stykem, nebo při sexu s jinou HIV pozitivní osobou. Spíše než obavy z potrestání často artikulují obavu z toho, že aktivita hygieniků povede k tomu, že se osoby nakažené pohlavně přenosnou chorobou budou bát vyhledat lékaře.

 

Česká společnost AIDS pomoc dlouhodobě bojuje proti kriminalizaci soukromého života HIV pozitivních osob v případech, kdy nedošlo k přenosu infekce HIV na jiného ani vzniku jiné škody. Domníváme se, že proti šíření HIV je třeba bojovat nikoli represí, nýbrž léčbou HIV pozitivních pacientů, která u většiny z nich dokáže snížit jejich virovou nálož na nedetekovatelnou úroveň a tím riziko přenosu vyloučit. Žádáme média, aby o případech týkajících se infekce HIV nereferovaly povrchně a bez znalosti faktů, a aby u osob, které dosud nebyly za trestný čin pravomocně odsouzeny před soudem, dodržovaly presumpci neviny.“

JUDr. Jakub Tomšej, právník ČSAP

redakce / 27.01.2016
Související
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4girl.com
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag