Příjemné teploty nás lákají ke sportovním aktivitám venku. Přečtěte si pár rad od profi trenéra Michaela Achbergera, jak si venkovní sportování užít.
Sportování ve fitness centrech se stává již běžnou součástí života mnohých z nás. Během zimy tvrdě makáme na strojích, běháme na běžeckých pásech, abychom byli během léta v dobré formě. S rostoucími teplotami roste i naše chuť na outdoorové aktivity. Cvičení venku však s sebou nese určitá rizika. Proto dbejte mých rad a vyhněte se různým zdravotním obtížím. Cílem je přeci si dostatečně užít trénink na čerstvém vzduchu.
Hydratujte vaše tělo
Během tréninků je nutné, aby vaše tělo bylo stále dostatečně hydratované. Pokud jste již žízniví a začnete s tréninkem, tak to určitě nebude ten nejlepší nápad. Měli byste pít denně 2 - 3 litry tekutin během letního období. Během tréninku byste měli pít i tehdy, pokud necítíte žízeň. Tekutiny přijímejte během tréninku každých 15 až 20 minut. Vhodným zdrojem tekutin během tréninku jsou iontové nápoje, které vám zlepší svalové reakce. Vyberte si ale takový nápoj, který není přesycen cukry.
Trénujte ve správném čase
Doporučuji vám trénovat brzy ráno, pozdě odpoledne nebo večer, kdy není slunce tak intenzivní. Pokud však trénujete v těch nejvyšších teplotách, pro jistotu snižte tréninkovou intenzitu.
Chraňte se
Při outdoorovém tréninku je třeba, abyste se chránili před sluncem opalovacím krémem. Nestačí se jen natřít jednou před samotným tréninkem, aplikujte krém i během tréninku, díky potu se totiž snižuje jeho účinnost.
Správně se oblečte
Během teplých dní odhoďte kompresní kalhoty a trička, a snažte se oblékat ve volnějším stylu. Jednoduché, bavlněné a určitě i stylové oblečení je nyní vhodnější než syntetické kompresní oblečení. Tělo si umí odvést teplo i samo - pokud je to možné, tak nenoste ani čepice, zabraňujete tak odvodu tepla z těla.
Kontrolujte si teplotu
Pokud trénujete v přírodě, je třeba, abyste měli vaši teplotu pod kontrolou. Pozorujte vaše tělo, jak se chová - svalové křeče, škubnutí v oku, píchání v boku mohou být znamením, že trénujete v příliš vysoké intenzitě a vaše tělo se přehřívá. Měli byste zpomalit, dostatečně se hydratovat a postupně to zkusit znovu. Když to nepůjde, nic se neděje, příště budete opatrnější. Z tréninku musíte mít radost!
Autorem článku je trenér Michael Achberger, který působí v Bratislavě. Pokud máte zájem o lekce s Michaelem, napište mu na email michael.achberger@gmail.com
foto: trenér Michael Achberger
Komentáře k článku
Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.