reklama
cz / EN / esp

Lyžařská sezona je v plném proudu. Co dělat, abyste se nezranili?

Přečtěte si pár rad, jak si lyžování užít ve zdraví.

reklama

Jedny z nejčastějších úrazů lyžařů jsou zlomeniny končetin, a to zejména horních. Lidé totiž mají tendenci se při pádu chránit rukama. Při pádu na záda ale může dojít i vážnějšímu poranění páteře nebo hlavy. Jaká je prevence a první pomoc u nejčastějších zimních úrazů?

 

Samozřejmou součástí výbavy lyžařů by dnes určitě měla být helma. Klíčové je, aby správně seděla. V opačném případě totiž může při pádu sklouznout a její ochranná funkce přijde vniveč. Nesmíme ale zapomínat, že při vážném pádu ve větší rychlosti, nemusí helma úrazu hlavy stoprocentně zabránit.

foto: helma musí být nedílnou součástí vaší lyžařské výbavy

Nejčastěji se v této souvislosti zmiňuje těžký úraz hlavy, který utrpěl bývalý závodník Formule 1 Michael Schumacher, a to i přes to, že měl na hlavě helmu. Helma sice může zvýšit náš pocit bezpečí, ale neměla by způsobit, že budeme na sjezdovce zbytečně riskovat. Další ochranná pomůcka, která se v posledních letech používá stále častěji, je páteřový chránič. I takzvaný páteřák ale musí hlavně dobře pasovat. Pozor je třeba si dát na to, aby nebyl příliš dlouhý. Pak totiž může při pádu víc ublížit než aby pomohl.

 

Velmi častým úrazem při lyžování jsou nejrůznější poranění kolen, kolenních vazů a zlomeniny nohou. Při prevenci takového typu úrazů je nejdůležitější mít správně seřízení vázání u lyží. Pokud totiž lyže při pádu takzvaně nevypne, riziko poranění se značně zvyšuje. Stejně tak ale může ke zranění dojít tehdy, pokud se lyže z nohy odepne příliš brzy. Návštěva specializovaného servisu před každou lyžařskou sezónou by tak měla být samozřejmostí.


Pokud už ke zranění dojde, je důležité co nejrychleji přivolat pomoc. I proto se vyplatí mít u sebe i na sjezdovce zapnutý a nabitý mobilní telefon. Před odchodem na svah je také vhodné si zapsat kontakt na místní pobočku horské služby. Pokud číslo na horskou službu nevím, voláme klasickou záchrannou službu. Do té doby než dorazí odborná pomoc, se zraněným nehýbeme – není-li to nezbytně nutné. Mohli bychom totiž zraněnému způsobit další poranění nebo mu poškodit páteř.

redakce ve spolupráci s Doktor Galen / 29.01.2015
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár





Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4gay.club
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag