reklama
cz / EN / esp

5 největších mýtů o HIV a AIDS

Myslíte si, že víte všechno o viru a této nemoci? Přečtěte si, v čem se lidé nejvíc mýlí.

reklama

Počty nových HIV pozitivních případů se v České republice každoročně zvyšují. Za prvních osm měsíců letošního roku je hlášeno nových 164 případů, za posledních 12 měsíců (září 2013 – srpen 2014) je to 247!

V čem se lidé nejvíc pletou v HIV/AIDS tématu?

„Provozuju bareback sex a zatím se mi nic nestalo.“

Spousta lidí si myslí, že se jim nic nestane. Ano, můžete mít 100 nechráněných styků za sebou a nic. Ale taky váš první sex může být osudový. A pokud s vámi někdo plánuje sex bez kondomu, je těžko uvěřitelné, že zrovna vy budete první, který tuto nabídku dostal.

 

„Jsem monogamní, tak jsem v bezpečí.“

To, že máte přítele, kterému jste věrný, vám nezaručí, že nejste v nebezpečí. Ručit můžete prostě jen sami za sebe. Riziko přenosu mezi partnery je vyšší než mezi cizími.

 autor foto: Státní zdravotní ústav

„Někteří lidé jsou imunní.“

Toto opravdu není mýtus. Jenže takových lidí je v našem typu rasy (kavkazský) méně než 1%. Budete to riskovat a zkoušet štěstí, že zrovna vy patříte do této skupiny? Raději vsaďte na jistotu a použijte kondom.

 FRESH TIP: Existuje návod na bezpečný sex?

„Mít nechráněný sex s HIV pozitivním, je to nejhorší, co se vám může stát.“

V situaci, kdy HIV pozitivní o svém nakažení ví a léčí se, je pravděpodobnost, že vás nenakazí při nechráněném sexu 96%. Riziko to je, rozhodně nedoporučujeme nechráněný sex s HIV pozitivním., ale sexem bez ochrany s neznámým se vystavujete vyššímu nebezpečí.

 

„Mladí gayové jsou nejrizikovější skupinou.“

Ano, mladí lidé často nedbají rad a provozují nechráněný sex. Jenže pokud se stýkají se stejně starými mladými, je nebezpečí nižší, než kdy mají sex se staršími. Taky si říkáte, že v tom mladém věku se nemohl nakazit? Tak nezapomeňte na mýtus číslo 1. Nakazit se můžete i při prvním nechráněném sexu.
V České republice byly při první diagnóze HIV osoby ze 30% ve věku 35 - 49 let, 40% bylo ve věku 25 - 34 let a 15% ve věku 20 - 24 let.

 

Vždy rozhodně trvejte na používání kondomů nebo se raději s dotyčným rozlučte. Nestojí vám za to...

redakce / 01.10.2014
Související
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4girl.com
jinak 07.10.2014
nejvíc je na tom smutný to, že i přesto, že jsou na takovou nemoc prokazatelný výzkumy, kde se ukázalo, že Vámi řečený kavkazský typ člověka není nic jiného než člověk v jehož organismu nehnízdí žádná střevní motolice. Laicky řečeno: když nejsou střevní motolice v organismu, není ani možné se infikovat virem HIV.

A největším paradoxem v této oblasti je asi to, že v případě infikování se virem HIV, když už se tak někomu stane, nehrozí onemocnění AIDS, pakliže v jeho organismu není přítomen BENZEN, který je obsažen v několika běžně používaných produktech jako jsou ochucené potraviny (jogurty, různé pastelky proti kašli,..), většina olejů a pokrmových tuků ( mimo kvalitního olivového oleje), třeba i v balené vodě a i v některých vitamínech, atd.. a bohužel i v lubrikantech a lubrikovaných kondomech. :/ cože je problém č. 1, při nakažení se virem HIV..
Dan 04.10.2014
já mém štěstí že jsem ujetej na uniformy a kravaťáky a tak mě stačí když z poklopce vytáhne ocas a já se vystříkám a jsem vybitej a na pár hodin spokojenej.
Chlebec 03.10.2014
No já jsem monogamní a manželovi věřím už asi deset let, bezstarostný bareback se stálým partnerem je prostě největší výhra. :-)
denis 05.10.2014
přál bych ti, aby ti ten tvůj byl stále věrný a nepřinesl ti něco od milence. to pak asi nebudeš tvrdit, že to s ním byla největší výhra..
xxx 03.10.2014
kavkazký typ rasy??? to zas nějaký debil "přeložil" tu anglofonní krávovinu... co takhle prostě říct BĚLOCH ? Nebo pokud chcete znít vědecky, tak europoid.
Ambrozie 03.10.2014
Taková základní překladatelská chyba :-)
Redakce 03.10.2014
ano, kavkazský, europoidní...synonyma
Oskar 02.10.2014
Já už 3 roky s nikým nespím ani nemám sex, HIV se mně tedy vůbec netýká. Naučil jsem se žít bez reálného sexu a jsem spokojený. Oskar (24)
Redakce 02.10.2014
děkujeme za komentář a gratulujeme. Úplná absence sexu je nejlepší způsob jak zůstat zdravý. A pokud vám to vyhovuje, tím líp :)
Oskar 07.10.2014
ze začátku mi to nevyhovovalo, ale teměr po kazdém sexu jsem chodil na testy a byl v pernametním stresu. naučil jsem se žít bez sexu. a vím že nejsem ani zdaleka sám, dost přátel se mi taktéž sveřuje, že sex prostě nemá. stačí si s nekým na internetu psát o nějakých predstavách, pustit k tomu oblíbený klip porna a reálného sexu není potřeba. na ten reálný jsem už témeř zapomněl.
PP 02.10.2014
Problém s kondomy je ten, že to s nimi mnozí neumí a nebo jim "nesedí", proto volí jednodušší variantu a provozují nechráněný sex. Kolikrát jsem už slyšel, že je škrtí, klouže jim...Sám mám problém s vhodným výběrem, protože mi dráždí pokožku. Tak musím bedlivě vybírat.
Petr 03.10.2014
Hm, ja mam presne ten samy problem. S kondomem to vubec neumim a neuziju si to s nim. Popravde, nez ho rozbalim a nasadim, tak mi casto zeslabne erekce, co mne vetsinou tak vykoleji, ze je to cele v pytli a je z toho jenom trapna situace. Je to spis psychologicka vec. Resim to tak, ze analni sex mam jenom nechraneny a jenom s mym partnerem. Tam to bez kondomu funguje skvele. Neumim si predstavit, ze bych kondom pouzival s partnerem.
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag