reklama
cz / EN / esp

Svítíme červeně - bojujeme společně proti AIDS a nezapomínáme na jeho oběti

Které objekty se v neděli 17. května rozzáří červeně?

reklama

Každoročně na třetí květnovou neděli, letos 17. května, připadá mezinárodní vzpomínkový den na oběti nemoci AIDS International AIDS Candlelight Memorial Day – Světlo pro AIDS. Celý svět, a také Česká republika, si tento den a oběti AIDS připomíná Světlem pro AIDS, tedy červeným nasvícením budov. Letos se rozsvítí budovy v Praze, Ostravě, Českých Budějovicích a v Ústí nad Labem. Červené nasvícení se stane nejenom připomínkou obětí AIDS, ale také upozorněním, že HIV je stále velkým problémem dnešní společnosti. Česká společnost AIDS pomoc tento projekt pořádá již sedmým rokem.

 

V neděli, 17. 5. 2020, se ve 20:00 hodin rozsvítí v Praze Petřínská rozhledna, Tančící dům ve spolupráci s PSN, Westfield Chodov, Obchodní centrum Nový Smíchov a Dům světla České společnosti AIDS pomoc, v Ostravě bude nasvícena radniční věž a Forum Nová Karolina, v Českých Budějovicích budova radnice, v Ústí nad Labem budova Severočeského divadla.

 

„Tato akce slouží nejen jako symbolická připomínka těch, kteří na AIDS zemřeli, ale je rovněž prostorem pro angažovanost a zviditelnění komunit i jednotlivců, kteří chtějí upozornit na problém stigmatizace HIV pozitivních a také na rostoucí počet nových případů HIV infekce“ říká Jiří Pavlát, ředitel Domu světla České společnosti AIDS pomoc.

 

Celosvětovým mottem akce je „Vzpomínáme – Bojujeme – Žijeme navzdory HIV“. Motto vyzývá k zamyšlení a zavázání se ke spolupráci na cestě k ukončení epidemie AIDS.

 foto: nasvícená budova OC Chodov

Seznam měst a červeně nasvícených budov:

Praha: Petřínská rozhledna, Tančící dům ve spolupráci s PSN, Westfield Chodov, Obchodní centrum Nový Smíchov a Dům světla České společnosti AIDS pomoc

Ostrava: Radniční věž, Forum Nová Karolina

Ústí nad Labem: budova Severočeského divadla

České Budějovice: budova radnice

 

V České republice žije k 31. březnu 2020 celkem 3 644 HIV pozitivních lidí. I nadále jsou nejpočetnější skupinou muži mající sex s muži, dále heterosexuální muži/ženy a injekční uživatelé drog.

Červená je také barva stužky, která se stala symbolem podpory HIV pozitivních a pochopitelně AIDS nemocných.

 

O České společnosti AIDS pomoc

Česká společnost AIDS pomoc, z.s. je nezisková organizace působící v oblasti prevence HIV, která již 30 let poskytuje podporu lidem žijícím s HIV. Spolek, mimo jiné, poskytuje bezplatné a anonymní testování na HIV, syfilis a žloutenku typu B a C a internetové a telefonní poradenství (www.aids-pomoc.cz, 800 800 980).

TZ Česká společnost AIDS pomoc, z.s. / 15.05.2020
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag