reklama
cz / EN / esp

Nová léčba HIV!

S čím přišli vědci z britské univerzity?

reklama

První výsledky nové klinické studie prezentované v březnu letošního roku na Konferenci o retrovirech a oportunních infekcích (CROI 2019) v americkém Seattlu ukazují, že měsíční injekce obsahující kombinaci léků proti HIV je stejně účinná jako standardní denní perorální léčba (podání léku ústy).

 

Injekční aplikace jednou za měsíc je zároveň preferovaná volba užívání léku u 90% dotazovaných pacientů. Profesorka Chloe Orkinová z britské Queen Mary Univerzity prohlásila: „Jedná se o vůbec první injekční léčbu HIV, která snižuje počet dnů terapie z 365 na 12 za rok. Je to změna paradigmatu pro lidi žijící s HIV, protože je konečně osvobozuje od cyklu každodenní tabletky, která je určující vlastností terapie HIV již několik desetiletí. Účinnost nového léku je vynikající a pacienti ho převážně upřednostňovali před standardní kombinací tablet.“

 

Studie FLAIR (First Long-Acting Injectable Regimen), sponzorovaná společností ViiV Healthcare, srovnávala novou dlouhodobě působící lékovou kombinaci (obsahující léky cabotegravir a rilpivirin) podávané každé čtyři týdny se standardní denní perorální léčbou, která obsahuje kombinaci tří léčivých látek.  Do studie bylo zapojeno 566 mužů a žen žijících s HIV ve Spojeném království, Kanadě, Francii, Německu, Itálii, Japonsku, Nizozemí, Rusku, Jižní Africe, Španělsku a Spojených státech. Výzkumný tým zjistil, že míra potlačení viru HIV v 48. týdnu studie byla podobně vysoká u obou léčebných postupů (více než 93%).

 

Údaje o preferencích pacientů v 48. týdnu ukázaly, že 90,8% pacientů upřednostňuje injekční aplikaci s dlouhodobým účinkem ve srovnání s 0,7% pacientů, kteří preferovali předchozí perorální léčbu. Selhání potlačení viru bylo v obou léčbách vzácné a tři potvrzená selhání v rameni s dlouhodobě působící injekcí byla u lidí, kteří měli méně častý subtyp HIV a u nichž se vyvinula rezistence k léčbě.

 

Léčba dlouhodobě působícími injekčními přípravky byla obecně dobře snášena, s nízkým výskytem závažných nežádoucích příhod (6,4%) a nežádoucích účinků, které vedly ke stažení ze studie (3,2%). Vedlejší účinky nové injekční kombinace léčiv zahrnovaly reakce v místě vpichu injekce (zánět nebo poškození v okolní tkáni, někdy v důsledku alergické reakce), ale téměř všechny z nich byly mírné nebo středně závažné, měly délku trvání přibližně tři dny a klesající frekvenci.

 

Společnost ViiV Healthcare plánuje podat žádost o registraci léku regulačním orgánů v průběhu letošního roku. O dalším postupu registrace a termínu uvedení na trh vás budeme informovat.

Zdroj: Queen Mary University of London, www.qmul.ac.uk/media/news/2019/smd/first-ever-injectable-hiv-drug-is-a-paradigm-shift-for-patients.html

redakce ve spolupráci s Česká společnost AIDS pomoc, z.s. / 07.10.2019
Související
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag