reklama
cz / EN / esp

Světlo pro AIDS 2019: zintenzivnění boje za zdraví a za práva!

Nasvícením budov načerveno nebo zapálením svíčky si připomínáme ty, jejichž život ovlivnil HIV/AIDS. Které objekty takto uvidíte?

reklama

Na neděli 19. května 2019 připadne 36. ročník mezinárodního dne Světla pro AIDS (International AIDS Candlelight Memorial). Organizace i jednotlivci po celém světě vzpomenou na přátele, příbuzné a partnery, které ztratili v souvislosti s infekcí HIV a onemocněním AIDS. Jako každý rok, i letos je tento den spojen s preventivními aktivitami, které mají zvýšit povědomí o této infekci a onemocnění. Letošní ústředním tématem je zintenzivnění boje za zdraví a práva.

 

Když se Světlo pro AIDS v roce 1983 konalo poprvé, nikdo nepředvídal rozsah a dopad, který by celosvětová epidemie HIV mohla mít dnes, tedy po více jak 35 letech. Miliony ztracených životů a téměř 37 milionů lidí, kteří v současné době žijí s HIV.

 

Stojíme dnes na křižovatce turbulentní doby, ale také doby globálních změn zasahujících do oblasti HIV a AIDS: rozvoj vědy v oblasti zdravotnictví, mnohotvárné politické a finanční výzvy, které ovlivňují organizace bojující proti HIV a AIDS i lidi žijící s HIV po celém světě. Podpora občanské společnosti, zejména pokud jde o spolky vedené lidmi a pro lidi žijící s HIV, ubývá. Pokračující porušování lidských práv vůči těm, kteří jsou nejvíce marginalizováni, a nedostatek politické vůle zvýšit aktivity států v oblasti podpory práv a zdraví osob žijících s HIV, nechávají stále mnoho lidí na pokraji společnosti, bez dostupnosti léčby a lékařské péče.

foto: podporu vyjádří i OC Chodov

Světlo pro AIDS nám připomíná, že ti, kteří jsou nejvíce ohroženi epidemií HIV, tj. zejména lidé žijící s HIV ve všech možných skupinách (ženy, muži, mladí lidé, gayové, muži, kteří mají sex s muži, transgender lidé, sexuální pracovníci, uživatelé drog, chudí lidé, bezdomovci, migranti a dříve nebo v současné době věznění lidé) musí být i nadále prioritou našeho boje za právo na život a právo na zdraví. To zahrnuje boj za komplexní a dlouhodobou léčbu, pečovatelské a preventivní služby a zintenzivnění práce v oblasti lidských práv, snižování stigmatu, sociální a ekonomické spravedlnosti. Připojte se k nám 19. května 2019 třeba jen tím, že zapálíte v okně svíčku, nebo tím, že nasvítíte svůj dům nebo sídlo firmy na červeno.

 

„Světlo pro AIDS je otevřenou aktivitou, zapojit se mohou jedinci, firmy i komunity, nasvítit svůj objekt na červeno a tím upozornit na problematiku HIV a zbytečnou stigmatizaci osob žijících s HIV. Budeme rádi, pokud se k nám veřejnost přidá a vyfocené nasvícené objekty s námi bude sdílet na Facebooku, Instagramu nebo Twitteru," říká ředitel Domu světla Jiří Pavlát. „Je ale možné se připojit jen zcela symbolicky, zapálením svíčky, vzpomínkou," dodává Pavlát.

 

V Praze se do vzpomínkové akce zapojí a dne 19. 5.2019 ve 20:00 hodin rozsvítí červeně Tančící dům (ve spolupráci s Pražskou správou nemovitostí), Fakulta elektrotechnická ČVUT, Žižkovská televizní věž (ve spolupráci s Českými radiokomunikacemi), obchodní Centrum Chodov i Obchodní centrum Nový Smíchov. V dalších městech to bude např. českobudějovická radnice, Východočeské divadlo v Pardubicích, ostravská radniční věž Nové radnice, v Ústí nad Labem budova Severočeského divadla a v Plzni Nová scéna Divadla J. K. Tyla.

foto: červeně se rozsvítí i Tančící dům v Praze

Dominik Schultz, Česká společnost AIDS pomoc, z.s. / 14.05.2019
Související
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

Mark 27.07.2019
Gay seznamka www.all4gay.club
reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag