reklama
cz / EN / esp

Další šance v léčbě viru HIV

Vědci z Hebrejské univerzity testují nový lék.

reklama

Na světě žije s virem HIV kolem 40 milionů lidí. Na prevenci a léčbu se vynakládají vysoké částky. Nyní se opět objevila optimistická zpráva pro všechny ty, kteří již s virem HIV/AIDS bojují. Vědci z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě nyní testují nový lék v Kaplan Medical Center.

 

Po působení látky ve vzorcích infikované krve od deseti pacientů nemocných AIDS byl zjištěn pokles počtu viru HIV o 97% během pouhých 8 dní. Aktivní látkou, která stojí za poklesem viru HIV, je peptid, který byl vytvořen Abraham Loyterem a Assafem Friedlerem na Hebrejské univerzitě. Ten je schopný vytvořit více kopií DNA viru, vložit ho do infikované buňky a způsobit zánik nakažené buňky. Zatím se vytvářela jen jedna kopie.

 

V současné době se HIV léčí látkami, které jsou schopné snížit počet viru v krvi, ale zatím se ještě nepodařilo vir zničit úplně. Tímto se nemoc AIDS sice stala léčitelnou, nikoli vyléčitelnou, ale nemá už tak rychlý a ničivý průběh v lidském organismu.

 

Abraham Loyter vysvětlil, proč je jejich přístup lepší než ty dosavadní. „Díky našemu zásahu jsme schopní zničit infikované buňky, takže už neexistuje šance, že se jednoho dne vir někde objeví. Bez infikovaných buněk neexistují žádné nebezpečné buňky. Látka zlepšuje některé procesy v těle při šíření viru a zvyšuje účinnost zabíjení určitých buněk."

 

Ministerstvo zdravotnictví v Izraeli prohlásilo, že bude zdarma rozdávat léky (PrEP) mezi rizikovými skupinami obyvatel, které jsou schopny razantně snížit riziko nákazy. Lék, pokud je užíván pravidelně, může snížit nebezpečí až o 98%.

redakce, timeofisrael.com / 13.12.2016
Související
reklama

Komentáře k článku

Vážení čtenáři, o vaše názory velmi stojíme. Chceme však, aby diskuse měly smysl. Proto vás prosíme, diskutujte slušně a k tématu článku. Příspěvky, které ve slušné a kultivované diskuzi nemají místo, mažeme.

Nový komentár

reklama

reklama

reklama


Najdete na FreshGayMag